Cel projektu

Budowa w Krakowie dedykowanych, sezonowych torów lodowych do curlingu, aby umożliwić dalszy rozkwit tej wspaniałej zimowej dyscypliny olimpijskiej.  Jest to jednocześnie jedyna możliwość dalszego rozwoju Krakowskiego Klubu Curlingowego – jednego z najstarszych i największych klubów curlingowych w Polsce.

hala_m_wide

Dlaczego potrzebujemy dedykowanych torów?

Tylko na takim obiekcie możliwa jest gra na najwyższym poziomie

Curling to „sport precyzyjny” rozgrywany na specjalnych torach lodowych, na których wymagana jest odpowiednia jakość tafli lodowej, aby puszczane po torze kamienie nie zachowywały się przypadkowo. Potrzebne jest dobre wypoziomowanie lodu oraz brak jakichkolwiek uszkodzeń czy nierówności.  Nie jest to osiągalne na lodowisku, gdzie odbywają się zajęcia z hokeja oraz łyżwiarstwa, a przerwy pomiędzy nimi ograniczane są do minimum. Aby rozegrać mecz curlingowy na takim lodowisku wymagane byłoby przygotowanie lodu trwające ok 3-4 dni.

Trening curlingu na zwykłym lodowisku to jakby próbować rozegrać grę w bilarda/snookera na nierównej desce lub mecz piłki nożnej na boisku pełnym „kretowisk”.

wccc

Dlaczego teraz?

To jedyna szansa na rozwój curlingu w Krakowie

DSC_0046
dunajec01

Obecnie korzystamy z ogólnodostępnego lodowiska MKS Cracovia, gdzie dla nas dostępne są tylko 2 godziny w tygodniu.  Pomimo chęci, posiadanego sprzętu i umiejętności technicznych, nie możemy przygotować lodu nadającego się do zajęć curlingowych, ze względu na zbyt małą ilość czasu i nie dostosowaną do naszych potrzeb jakość lodu.

Doszliśmy do momentu w którym jedyną możliwością podnoszenia swoich umiejętności sportowych są wyjazdy na treningi poza Kraków, często za granicę do Czech i na Słowację. Poza Krakowem musimy także organizować wiele naszych imprez jak Liga KKC, której mecze odbywają się w Pawłowicach na Śląsku.

Co roku spotykamy się z coraz większym zainteresowaniem. Nasze treningi otwarte odwiedzało jednorazowo blisko 150 osób. Niestety wiele z nich nie kontynuują dalszej przygody z curlingiem z powodu braku dostępnych godzin na lodowisku oraz niskiej jakości lodu.
Budowa dedykowanych torów do curlingu to jedyna szansa aby „wejść na kolejny poziom” rozwoju organizacyjnego i sportowego.

Dlaczego warto wesprzeć ten projekt?

Curling to sport dla wszystkich – od 4 do 104 lat, kobiet, mężczyzn, drużyn mieszanych i osób niepełnosprawnych

Curling jest zimowym sportem olimpijskim, który może być uprawiany w mieście, przez co jest szeroko dostępny dla wielu grup społecznych. Na lodowiskach curlingowych możemy spotkać zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorów jak i osoby niepełnosprawne. Łącząc ze sobą takie elementy jak wysiłek fizyczny, praca drużynowa, planowanie strategiczne, precyzja zagrań oraz etyka gry, curling jest idealną formą rozwoju sportowego jak i rekreacji.

Dzięki szeroko rozwiniętej ofercie rozgrywek – towarzyskich (lokalnych i międzynarodowych), turniejów rangi mistrzowskiej (Polski, Europy, Świata, Igrzyska Olimpijskie) oraz szeregu innych aktywności, pozwala zaangażować się w sposób dostosowany do potrzeb i chęci danej osoby. Curling uczy wielu pozytywnych cech, ale przede wszystkim pozwala poczuć się częścią środowiska, dla którego sport to walka fair play, wspólna zabawa i jedna wielka curlingowa rodzina. W wielu towarzyskich turniejach, bezpośrednia rywalizacja jest tylko elementem
zabawy w gronie wspaniałych ludzi. 

Jesteśmy przekonani, że pozyskane fundusze pozwolą nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał drzemiący tym sporcie i zaprosić do naszej curlingowej rodziny dużo więcej zainteresowanych.

curling_dla_wszystkich_s
dunajec02

Dlaczego my?

Jesteśmy jednym z najaktywniejszych klubów curlingowych w Polsce

kkc
rozwoj

Krakowski Klub Curlingowy powstał w 2002 roku. Determinacja i wiara w to, że „wszystko jest możliwe” pozwoliło nam realizować kolejne kroki w rozwoju klubu i środowiska curlingowego. Udało nam się pozyskać potrzebny sprzęt w postaci kompletów kamieni, szczotek czy odpowiedniego obuwia. Dzięki czemu mogliśmy organizować pierwsze imprezy i treningu curlingu.

Dzisiaj nasz klub liczy już ponad 50 osób. Dzięki rozwiniętej strukturze organizacyjnej tworzymy takie wydarzenia jak: Ferie z curlingiem, Liga Krakowskiego Klubu Curlingowego, treningi otwarte oraz jedno z największych imprez curlingowych w Polsce – Curling pod Tatrami
(cykl szkoleń i turniejów w Czarnym Dunajcu).

Wytrwałość i determinacja członków owocuje wieloma sukcesami na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, jednak aby wskoczyć do czołówki drużyn potrzebujemy możliwości regularnych treningów na dobrym lodzie. Mamy doświadczenie, kompetencje i zaangażowanych członków. Wszystko co trzeba aby nowy obiekt wykorzystać w stu procentach.

Na co wydamy zebrane fundusze?

Zakup sprzętu niezbędnego do budowy sezonowych torów curlingowych

Naszym celem jest zebranie kwoty 200 000 PLN w ciągu dwóch kolejnych sezonów. To kwota minimum, pozwalająca myśleć o stworzeniu tzw. sezonowych torów do curlingu, działających w okresie jesienno- zimowym. Budżet ten wykorzystamy w następujący sposób:

·   80 000 PLN – zakup używanego agregatu chłodniczego – chillera (2-3 letniego) wraz niezbędnym zestawem rurek z tworzywa, podłączeniem, napełnieniem układu substancją chłodzącą oraz wytworzenie pierwszej warstwy lodu.

·    100 000 PLN – wynajem lub zakup hali namiotowej o wymiarach 10/15 x 50 m lub najem/dzierżawa i przystosowanie istniejącego już budynku/hali do naszych celów.

·    20 000 PLN – elementy dodatkowe oraz rezerwa finansowa potrzebna do pokrycia kosztów energii elektrycznej.

·    Nadwyżki finansowe zostaną przeznaczone na lepsze dostosowanie obiektu – szatnia, zaplecze sanitarne, bufet, itp.

Obiekt taki w kolejnych sezonach będzie samofinansował się poprzez organizację zajęć komercyjnych, regularnych rozgrywek, szkolenia dzieci i młodzieży oraz ewentualnego sponsoringu. Dodatkowym źródłem przychodów będzie realizacja projektów we współpracy z instytucjami takimi jak szkoły, uczelnie, Miasto Kraków oraz pobliskie gminy.

Close Menu