O Curlingu

Nie będzie to żadna przesada jeśli napiszemy, że curling to sport dla wszystkich. Uprawiają go osoby niemal w każdym wieku, w tym także osoby z niepełnosprawnością. Curling to sport który integruje ludzi. Jego powstanie jest nierozwerwalnie związane z potrzebą wspólnego spędzania czasu. Stąd obecna od samego początku i pielęgnowana po dzień dzisiejszy tradycja „broomstacking” czyli towarzyskiego spotkaniu po zakończonym meczu. Zgodnie ze zwyczajem to wygrany stawia „coś” do picia 🙂

championne_olympique_de_curling_en_1924_Chamonix_s

Trochę historii...

Początki curlingu sięgają XVI-wiecznej Szkocji, z tego okresu i miejsca pochodzą najstarsze wzmianki na temat uprawiania tej gry. W 1838 roku w Szkocji powstał powstał pierwszy na świecie klub curlingowy – Royal Caledonian Curling Club. Niecałe sto lat później curling miał swój olimpijski debiut na igrzyskach w Chamonix w 1924 roku. Jednak na kolejny turniej olimpijski w tej dyscyplinie sportu musieliśmy czekać do 1998 roku. Od tego czasu curling jest już na stałe obecny w programie igrzysk olimpijskich, a od 2018 roku rozgrywany jest także olimpijski turniej par mieszanych.  W międzyczasie w latach 60. XX w. została powołana Światowa Federacja Curlingu oraz zaczęto rozgrywać mistrzostwa świata mężczyzn, w kolejnej dekadzie zorganizowano natomiast po raz pierwszy turniej o mistrzostwo Europy oraz kobiece mistrzostwa świata.

Na świecie i w Polsce

Curling uprawiany jest w kilkudziesięciu krajach świata, ale zdecydowanie największa około milionowa społeczność curlingowa znajduje się Kanadzie. W Europie sport ten jest najpopularniejszy w krajach skandynawskich, Szwajcarii oraz w swojej ojczyźnie czyli Szkocji. Z tych krajów wywodzi się też zdecydowana większość czołowych drużyn świata.

W Polsce curling obecny jest od 2002, wtedy powstały pierwsze klubu w tym Krakowski Klub Curlingowy. Pierwsze mistrzostwa Polski rozegrano w 2004 roku w Krynicy. Dzisiaj w Polsce mamy bardzo aktywną społeczność curlingową. Poza mistrzostwami Polski w różnych kategoriach, rozgrywanych jest co roku około dziewięć turniejów towarzyskich (dwa organizowane przez KKC), liga ogólnopolska oraz trzy ligi regionalne (w tym Liga KKC), a także odbywają się dwa festiwale curlingowe, jeden z nich to „Curling pod Tatrami” organizowany przez KKC.

Zasady gry

Tor
W curling gra się na specjalnie przygotowanym lodowym torze w kształcie prostokąta, o wymiarach ok. 5m x 45m. Na jego obu końcach zamontowane są gumowe bloki (hack), od których odpychają się zawodnicy wykonujący zagranie. Wymalowane są też linie (m.in. linia środkowa i linie spalonego) oraz koncentryczne okręgi – domy, do którego celują kamieniami gracze. 

Mecz
Każdy mecz curlingu składa się z endów, na turniejach rangi mistrzowskiej jest ich 10 (8 w przypadku Par Mieszanych) ale ich liczba może być mniejsza, szczególnie na turniejach towarzyskich nie rozgrywa się raczej meczy dłuższych niż 8 endowe. 

Punktacja
Drużyna curlingowa składa się z 4 zawodników, a w konkurencji Par Mieszanych jak sama nazwa wskazuje z 2 osób różnej płci. W jednym endzie zawodnicy obu drużyn rzucają na przemian. W sumie każda z drużyn wykonuje osiem rzutów. Wyjątkiem są znowu Pary Mieszane, gdzie jedna drużyna zagrywa tylko pięć razy. Na koniec każdego enda ustalany jest wynik. W danym endzie punktować może tylko jedna drużyna, ta której kamienie są bliżej środka domu od najlepszego kamienia drugiej drużyny. Liczba lepszych kamieni to liczba punktów. Punktują tylko kamienie znajdujące się w domu. Poniżej znajdują się przykłady punktacji w curlingu. Po rozegraniu wszystkich endów sumuje się punkty zdobyte przez obie drużyny. Mecz wygrywa ta drużyna która zdobędzie ich najwięcej.

Dwa kamienie czerwone są bliżej środka domu od najlepszego kamienia żółtego. Trzeci kamień czerwony jest dalej od środka niż kamień żółty i nie punktuje.

Jeden żółty kamień znajduje się bliżej środka domu, niż wszystkie pozostałe czerwone kamienie. Drugi żółty kamień jest gorszy od czerwonych kamieni więc nie punktuje.

Dwa czerwone kamienie znajdują się w domu. Trzeci czerwony kamień jest poza domem, dlatego nie punktuje. Położenie żółtego kamienia nie ma znaczenia ponieważ jest poza domem.

Szczotkowanie
Niewątpliwie elementem gry, który mocno kojarzy się z curlingiem to szczotkowanie. A dlaczego zawodnicy szczotkują lód przed poruszającym się kamieniem? Celem szczotkowania jest „podgrzanie” lodu co obniża jego współczynnik tarcia. Dzięki czemu kamień może dojechać dalej. Dodatkowo zmienia się też linia po której przemieszcza się kamień. Regulując czas i intensywność szczotkowania drużyna ma więc wpływ na to gdzie kamień się zatrzyma, co pozwala na bardziej precyzyjną grę.

Duch curlingu

Curling jest sportem w którym bardzo ważne są zasady fair play. Oczywiście na zawodach zawsze obecny jest sędzia, ale – co jest wyjątkowe w naszej dyscyplinie jego rola w czasie meczów nie jest bardzo eksponowana. Większość spornych sytuacji zawodnicy rozstrzygają sami, sami przyznają się do popełnionych błędów (np. nieumyślnego dotknięcia kamienia, co może wpłynąć na efekt zagrania) i toczą grę w duchu sportowej, honorowej rywalizacji.

Opis „Ducha curlingu” jest preambułą do zasad. Wspaniale oddaje on atmosferę i wyjątkowość curlingu, dlatego poniżej zamieszamy tłumaczenie tego tekstu:

Curling to gra umiejętności i tradycji. Dobrze wykonane zagranie jest przyjemnością dla oczu i wspaniale jest widzieć, jak uświęcona czasem tradycja curlingu przejawia się w prawdziwym duchu tej gry. Curlerzy grają aby wygrać, lecz nigdy aby upokorzyć przeciwników. Prawdziwy curler nigdy nie próbuje zdekoncentrować przeciwników ani uniemożliwić im gry na ich najwyższym poziomie i woli przegrać, niż wygrać nieuczciwie.

Curlerzy nigdy umyślnie nie łamią zasad gry i nie lekceważą żadnych jej zwyczajów. Jeśli uświadomią sobie, że jednak stało się tak mimowolnie, będą pierwszymi którzy ujawnią naruszenie.

Choć głównym celem gry w curling jest porównanie umiejętności zawodników, duch gry wymaga zachowania dobrej sportowej postawy, życzliwego i honorowego postępowania.

Ten duch powinien wpływać zarówno na interpretację i stosowanie reguł gry, jak i na zachowanie wszystkich graczy na lodzie i poza nim.

Close Menu